Tipy na výlety

ZOO Jihlava

Zoologická zahrada leží v údolí řeky Jihlávky v lesoparku Heulos, 10 minut pěší chůze od centra města. Na ploše 6,5 ha je zde v současné době chováno přes 400 zvířat ve 100 druzích.

ZOO byla založena v roce 1957 a stala se jednou z prvních ZOO bez mříží v ČR. Je známá především ojedinělými odchovy vzácných druhů zvířat. Otevřeno má celoročně každý den. Děti mohou využívat netradičně řešený dětský koutek s kontaktní ZOO.

Každoročně zde v letních měsících probíhá komentované krmení zvířat a ukázky výcviku dravců a sov. Expozice africké vesnice Matongo je nejrozsáhlejším komplexem afrických chýší ve střední Evropě. Také voliéra pro vzácné papoušky Ary Hyacintové a nově otevřená expozice „Shetlandský ostrov“, která se skládá ze stáje pro poníky, majáku a venkovního výhledu jsou nemalým lákadlem pro návštěvníky.

V případě nepříznivého počasí je možno navštívit exotárium s expozicemi primátů a plazů. Také pavilon kočkovitých šelem umožňuje pohled na zvířata z bezprostřední blízkosti. V Amazonském pavilonu se nachází kolekce vzácných drápkatých opic, které jsou kromě kočkovitých šelem a plazů specializací ZOO. Atraktivní je pohled na tuleně v novém pavilonu s bazénem i na vydry v přilehlém výběhu. ZOO Jihlava je členem Unie českých a slovenských ZOO a mezinárodních organizací a je zapojena i do spolupráce v Evropských záchovných programech.

Vodní Ráj – Aquapark

Koupaliště s celoročním provozem Vodní Ráj nabízí krytý bazén s atrakcemi – krytý tobogán dlouhý 92 m, divoká řeka, venkovní vyhřívaný bazén, brouzdaliště, masážní trysky, skupinová vířivka, perličková lůžka, vodopády a také sauna a pára. V relaxační zóně najdete místo pro odpočinek, občerstvení, veslařský trenažér a pro nejmenší dětský koutek.

V letním období jsou v provozu také venkovní bazény a brouzdaliště pro děti, kde jsou připraveny rovněž některé atrakce – skluzavka, tobogán 85 m, vodní hrad, divoká řeka, aquadrom. K dispozici jsou také dvě venkovní víceúčelové hřiště (tenis, nohejbal, volejbal 120,–/hod; beach volejbal 80,–/hod) Kapacita venkovní části je 2400 lidí a kapacita kryté části koupaliště činí 240 lidí.

Pro návštěvníky jsou v areálu připraveny stánky s rychlým občerstvením, stravovat se lze rovněž v restauraci.

Jihlavské podzemí

Jihlavské podzemí j významnou historickou památkou města Jihlavy. Zdá se to neuvěřitelné, ale délka chodeb pod historickým centrem je 25 km a zaujímá plochu 50 metrů čtverečních. Nemá jedno, ale místy dvě a dokonce i tři patra. A jednu raritu: tzv. svítící chodbu. Stěny chodby jsou pokryty bělavým povlakem, který po předchozím nasvícení zelenkavě světélkuje. Chodba se nachází asi 11 metrů pod povrchem země, široká je 2,1 metrů, vysoká 2,9 metrů

Brána Matky Boží

Brána, která vznikla v době výstavby města a hradebního systému na počátku 2. poloviny 13. století je typickým symbolem města a jedinou branou, která se zachovala z pěti středověkých městských bran.

V současnosti je brána přístupná veřejnosti jako vyhlídková věž. V roce 2006 zde byla umístěna výstava reprodukcí obrazů akademického malíře Gustava Kruma „Z historie Jihlavy“. Tyto obrazy dokumentují nejdůležitější historické události v životě města.

Další stálou expozici na bráně tvoří expozice s názvem Jihlavská pevnost – tematicky zaměřená expozice na vznik a vývoj opevnění v Jihlavě.

Hlavní část expozice je umístěna podél schodiště ve vstupním objektu brány a tvoří ji reprodukce vedut, map, plánů města nebo letecké fotografie centra. Návštěvníci tak budou moci vidět např. fresku z kostela Nanebevzetí Panny Marie z roku 1402, která zachycuje historickou událost přepadení města a jeho vzhled v té době, veduty z výučních listů tovaryšů (pohledy na město převážně z 18. a 19. století) nebo plány města a okolí z let 1647 a 1648. Z ochozu brány pak máte nejen hradby, ale téměř celé město jako na dlani.

Vyhlídková věž kostela sv. Jakub Většího

Stavba severní věže (63m), která původně sloužila městu jako věž strážní, byla dokončena počátkem 14.století. Měla jehlancovou střechu a v průčelí figurální malbu.

V roce 1561 je v historických pramenech doložena činnost věžníka a jeho dvou pomocníků – ti troubili hodiny, fanfárami vítali vzácné hosty a hlídali město před ohněm a nepřáteli. Poslední věžník opustil věž v roce 1924, kdy byla funkce věžníka zrušena. Věž byla pro veřejnost zpřístupněna v červnu 1991 v rámci oslav 555.výročí přijetí basilejských kompaktát. Ochoz je ve výšce 40 m – tedy 556 m nad mořem – a nabízí pohled do širokého okolí.

Hradby

Hradby byly budovány kolem vznikajícího města krátce po jeho založení před polovinou 13. století.

Nově vzniklé královské horní město bylo nejen významným hospodářským centrem, ale pro svou strategickou polohu na hranicích Čech a Moravy měla Jihlava i význam vojenský. Tříkilometrové opevnění tvořila vnitřní hradební zeď vysoká 6 metrů, široký parkán s parkánovou zdí a příkop hluboký až 7 metrů. Hradby byly prolomeny pěti branami, které byly opatřeny složitým předbraním a padacími mosty. V první polovině 19. století byly bourány brány, jejichž úzké průjezdy bránily rozvíjející se dopravě. Z pěti bran zůstala zachována jen jediná – brána Matky Boží.

Dodnes zachovaný pás hradeb je rekonstruován podle barokní podoby ze 17. století, parkán je parkově upraven. Poslední zachovaný zbytek hradebního příkopu je možné vidět ve Věžní ulici.

Cyklostezky

Podmínky pro cyklistiku jsou na Vysočině velmi dobré. Město Jihlava dokončilo projekt – Rozšíření sítě cyklistických stezek v Mikroregionu Jihlavsko. Penzion Dena se nachází přímo na jedné z mnoha cyklotras, které protínají město Jihlava.

Lyžování

Příznivé sněhové podmínky Českomoravské vrchoviny umožňují hojně využívat terén v okolí města Jihlavy pro běžecké tratě. Nejvíce upravených stop je na Čeřínku. Drtivá většina běžkařů však využívá možnosti vyšlápnutí si vlastní stopy. Každý rok se tak na známých místech v okolí Jihlavy objevují vyšlápnuté stopy. Pro milovníky sjezdového lyžování jsou k dispozici svahy s lyžařskými vleky i při umělém osvětlení. Sjezdovky jsou uměle zasněžovány.

Golfový areál Telč

V nádherné scenérii Vysočiny a nedaleko historického města Telč (památka UNESCO) se nachází exklusivní 18 jamkové hřiště. Na tomto hřišti mezinárodních parametrů každým rokem hostuje Czech PGA. Je vybudováno na 70 ha v mírně zvlněné krajině plné hlubokých lesů, jezer a rybníků. Hřiště je součástí skupiny Heart of Golf.

Golf na simulátoru v Jihlavě

3D zobrazení vybraných hřišť z celého světa

Pohádková říše FÁBULA

Pohádková říše FÁBULA je ideálním místem pro rodinný výlet s dětmi, a to za každého počasí. Velká část atrakcí je u nás totiž pod střechou. Za deště tedy nezmoknete a v horku se zchladíte v pohádkovém sklepení a ostatních prostorách této krásné staré prvorepublikové budovy.

Vydejte se na cestu Pohádkovým sklepením, kde potkáte živou čarodějnici, čerta a další pohádkové bytosti,. a zažijte pravou českou pohádku na vlastní kůži. Je vám to málo? Nebojte, máme toho pro vás ještě mnohem víc:

Kde – Pohádková říše Fábula, Masarykova 362, Kamenice nad Lipou, www.pohadkova-rise.cz

Roštejn

Nedaleko Třeště leží hrad Roštejn. Původně obranný hrad s typickou sedmibokou věží, byl v renesanci přestavěn na lovecký zámek. Po požáru roku 1915 byl opuštěn a pustl. Na přelomu 50. A 60.let proběhla komplexní rekonstrukce, která dala hradu jeho dnešní podobu. V jeho interiérech jsou umístěny některé z expozic Muzea Vysočiny – příroda Jihlavských vrchů, cínařství a kamenictví a Vysočině, historie hradu. Část bývalé obory pod hradem tvoří botanickou rezervaci.

Na nádvoří hradu se každoročně koná historický Hodokvas a pravidelně je zde také pořádán hudební festival Jazz na hradě. V letních měsících hrad svým návštěvníkům nabízí také noční prohlídku s programem.

Telč

Architektonickým skvostem je město Telč, jehož historické centrum bylo spolu s renesančním zámkem zapsáno v roce 1992 na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Románská věž kostela sv. Ducha svědčí o tom, že město vzniklo v polovině 14. století na místě staršího osídlení. Gotika je v městské architektuře zastoupena opevněním s branami, farním kostelem sv. Jakuba a kostelem Nanebevzetí Panny Marie.

Zásadní význam pro stavební rozvoj města mělo období vlády Zachariáše z Hradce v 16. století. Ten nechal původní jednoduchý gotický vodní hrad přestavět na renesanční zámek, jehož podoba zůstala i po další staletí zachována.

Díky stavebnímu ruchu na zámku získalo renesanční podobu také náměstí, měšťanské domy byly doplněny štíty, freskami a podloubím. Památkou na působení jezuitského řádu ve městě je pak barokní výtvarný projev – jezuitská kolej s kostelem Jména Ježíš, mariánské sousoší na náměstí a většina soch. Barokní fasády má také řada domů na náměstí. Největší pozoruhodností zámku jsou renesanční sály s nádhernými dřevěnými kazetovými stropy. Vzácnou uměleckou památkou je štuková výzdoba kaple Všech svatých, cenné je vybavení interiérů a bohaté sbírky zbraní a obrazů. Jedna z prohlídkových tras vede obytnými místnostmi posledních majitelů Podstatských-Lichtensteinů. Jejich zařízení vypovídá o podobě šlechtických interiérů té doby. Zámek je obklopen anglickým parkem s klasicistním skleníkem. Zámecké nádvoří a historické sály jsou místem konání hudebních koncertů.

V jihozápadním křídle zámku jsou umístěny muzejní sbírky Muzea Vysočiny. Zachycují historii města a vývoj řemesel, vystaveny jsou slavnostní horácké kroje, malovaný lidový nábytek, obrázky na skle. K nejcennějším exponátům patří model města z roku 1895 a pohyblivý betlém z poloviny 19.století. Stálé expozice jsou doplňovány sezónními výstavami. V zámeckém zahradním ochozu je umístěna zámecká galerie s názvem Příběh zámku Veselíčko.

Pozdně románská hranolovitá věž Sv. Ducha, vysoká 49 m, je od roku 1993 přístupná a nabízí zajímavý pohled na historické jádro města. V přízemí je archeologická expozice nálezů objevených při její rekonstrukci. Vyhlídka na město je možná i z ochozu věže kostela sv. Jakuba.

Novou zajímavostí Telče je památkový objekt parního mlýna, kde byl nedávno otevřen prostor s rekonstruovanou vodní turbínou a součástmi parního stroje z r. 1887.

Brtnice

Jihovýchodně od Jihlavy se na březích stejnojmenné říčky rozkládá městečko Brtnice. Je zde renesanční zámek, který svou podobu získal přestavbou staršího hradu, dále pavlánský klášter s kostelem, barokní kostel sv. Jakuba Většího a renesanční domy na náměstí. Velice působivé jsou i dva barokní mosty ozdobené sochami světců.

Na tradiční „Morový průvod“, pořádaný na památku morové rány z roku 1715, se sjíždí tisíce návštěvníků z širokého okolí.

Každý druhý rok se na zámku koná již tradiční mezinárodní setkání uměleckých kovářů Brtnické kovadliny.

V rodném domě secesního architekta Hoffmanna je umístěna expozice Josef Hoffmann, která seznamuje s autorovým dílem. Vystavena je fotodokumentace autorových staveb, ukázky nábytku, nápojových souprav a jídelních servisů, které jsou dodnes podle Hoffmannových návrhů vyráběny, a dále také soubor zařízení z vídeňského kabaretu Netopýr. Ke shlédnutí je i životopisný videofilm.

CZ DE UK  2005–2024 © Penzion Dena | nahoru